Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych (25.10.17)
Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych to ogólnouczelniana jednostka organizacyjna Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wykonująca zadania naukowo-badawcze, dydaktyczne i usługowe w zakresie technologii informacyjnych nauk humanistycznych i społecznych.
Specjalizujemy się w druku 3D (w technologii SLA i CJP), skanowaniu 3D, lotach bezzałogowym statkiem powietrznym (dronem), wirtualnej rzeczywistości (VR), oraz skanowaniu 2D (formacie A0 i A2).
Opierając się na posiadanej infrastrukturze, podczas 8 Forum Rozwoju Mazowsza zaprezentujemy: pracownię druku 3D, w tym tworzenie obiektów w plastiku i w proszku gipsopodobnym w pełnym kolorze, pracownię skanu 3D obejmującą skanowanie rzeźb, zabytków i budynków, fotogrametrię. Opowiemy o prowadzonych przez nas nowatorskich kursach zawodowych dla operatorów dronów (uprawnienia VLOS, BVLOS) oraz z zakresu GIS. Zaprezentujemy również działalność naszego Centrum w ramach VR i AR.
Zaprezentujemy również założony przez UKSW wraz z 15 instytucjami i przedsiębiorstwami, również spoza województwa mazowieckiego, Klaster Technologii Informacyjnych. Nowopowstały klaster w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych jest odpowiedzią na potrzebę realizacji interdyscyplinarnych badań naukowych, które zostaną wdrożone jako innowacyjne rozwiązania dla gospodarki, w szczególności dla sektora ICT.
Misją klastra jest nawiązywanie i rozwijanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami m.in: z branży IT, telemedycyny i technologii VR a otoczeniem biznesu oraz samorządami lokalnymi z obszaru województwa mazowieckiego. Gałęzie współpracy opierają się również na technologiach skaningowych 2 i 3D, technologiach przyrostowych i wykorzystaniu dronów z zaawansowanymi systemami czujników.
Członkowie Klastra:
Warsztaty
Podczas warsztatów zaprezentujemy realizowane przez CTI wraz z CS UAV sp. z o.o. kursy w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Operator drona to obecnie jeden z najbardziej pożądanych zawodów. Zajmuje się nie tylko fotografią z powietrza i nagrywaniem filmów, ale także wykorzystuje drony do monitoringu, tworzenia map, modeli 3D czy wykonywania pomiarów. Operator drona to osoba pilotująca Bezzałogowe Statki Powietrzne (drony). Ponadto przybliżymy słuchaczom rysowanie od podstaw obiektów 3D, mechanicznych i architektonicznych w celu ich zwizualizowania. I umożliwimy skorzystanie z gogle VR, aby zaprezentować ich możliwości. Dzięki tej technologii można wprost przenieść się do narysowanego lub zeskanowanego świata 3D. Przespacerować się po np. projektowanym budynku i wchodzić z wirtualnymi obiektami w interakcję lub obejrzeć obiekty z innej perspektywy, czasami nieosiągalnej w realnym świecie, np. bijące serce od wewnątrz. Prezentowane mogą być modele 3D, rysunki, mapy, siatki, dane techniczne, dane geograficzne.