Przejdź do menu
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
test
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Instagram "Fundusze UE dla Mazowsza Facebook "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" YouTube "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Twitter "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Linkedin "MJWPU"

Aktualności

Nawiązuj relacje, czyli networking w praktyce 2017/10/22

Networking istnieje od zawsze. Ale bywa opacznie pojmowany – to nie zdobywanie kontaktów i kolekcjonowanie wizytówek. Tych możesz mieć dużo, gdy kupisz bazę mailingową lub książkę telefoniczną. Cenne jest nawiązanie relacji z innymi ludźmi, a jeszcze cenniejsze ich utrzymywanie. Wtedy dopiero rodzą się wspólne przedsięwzięcia.

 

Czytasz blogi ludzi biznesu? W jednym z takich blogów znaleźć można argumenty przemawiające za networkingiem: „Wyobraź sobie, że co tydzień jesteś na spotkaniu branżowym. Na każdym poznajesz bliżej 2-3 osoby, które w późniejszym czasie mogą się przerodzić we „wspólników”, klientów lub pracodawców. To daje około 150 nowych kontaktów rocznie! Jeśli przynajmniej 1/3 przerodzi się we współpracę, Twoja firma ma szansę rozwinąć się dużo szybciej niż przez pozyskiwanie klientów drogą e-mailową lub telefoniczną”. Przekonujące!

 

Współpraca zamiast rywalizacji

Jeśli rozwijasz biznes, pamiętaj, że networking pomoże Ci wkraczać na nowe tereny. Możesz się „sieciować” podczas różnego rodzaju spotkań (np. śniadanie prasowe, impreza integracyjna organizowana przez znajomego), szkoleń, konferencji, barcampów czy targów. Nowe znajomości to przede wszystkim większa wiedza, inne spojrzenie na to, co robisz, cenne uwagi, no i nowe możliwości. Często się cieszysz, gdy spotykasz kogoś, kto myśli tak samo jak Ty. Ale czy wtedy masz motywację, by się zmieniać? Sztuką jest nawiązanie dobrej relacji z osobą, która myśli w inny sposób. Tylko wówczas zyskujesz szansę spojrzenia na swój biznes z zewnątrz.

Warto mieć świadomość zasady wzajemności. Jeśli poszukujesz korzyści w relacjach z innymi, pozwól tym osobom na to samo w stosunku do siebie. Nie dziw się, że ktoś może liczyć, że znajomość z Tobą przyniesie mu korzyść. Jeśli się specjalizujesz w czymś, prawdopodobnie wiedzy i umiejętności w swojej dziedzinie masz ponad limit. Pewien filozof przekonywał: nadmiarem obdzielaj innych; zyskasz tam, gdzie masz deficyty.

Czy trzeba się obawiać rywalizacji? Boisz się, że konkurencja może zacząć podkopywać zaufanie do Ciebie albo podkradać partnerów? Networking oparty jest na wzajemnej życzliwości. Środowisko raczej wyklucza osoby, które rozsiewają negatywne opinie. Tu ważne jest pozytywne, konstruktywne myślenie i autentyczność (niczego ani nikogo nie próbuj udawać!). System opiera się na wzajemnej rekomendacji, uczeniu się od siebie i współpracy.

Podczas 8. Forum Rozwoju Mazowsza poznasz wszystkie zalety networkingu. I będziesz miał wiele okazji do „sieciowania”. Przygotowano dla Ciebie bogaty program. Spotkania networkingowe odbywają się równolegle w czterech strefach. Już teraz zastanów się, z czego skorzystasz najbardziej. Poniżej opisy kilku wybranych warsztatów (pełny program na grafice).

 

Innowacje oparte o design & branding – jak zwiększyć wartość dodaną produktów?

Jest to szkolenie warsztatowe nakierowane na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych usług dla członków klastra z zakresu międzynarodowego brandingu i internacjonalizacji. Dotyczy również tworzenia wspólnych produktów i ich dystrybucji na nowych rynkach. Poznasz znaczenie designu w tworzeniu wartości produktu. Dowiesz się, jak konkurować na rynkach nie ceną, tylko marką i jakością. Dzięki nowej wiedzy nauczysz się wykraczać poza dotychczasowe schematy, myśleć globalne (international mindset) oraz szukać nowych możliwości rozwojowych na rynkach zagranicznych. Spotkanie poprowadzą Paulina Bielecka, właścicielka marki REC.on, oraz Katarzyna Kowalska, wiceprezes UNIMOS. 25 października, godz. 13.30-14.30.

 

Fire Talk – find yourself in IT

Jak zostać programistą bez wykształcenia informatycznego? Chciałbyś rozpocząć karierę w najbardziej perspektywicznej branży naszych czasów, ale nie potrafisz programować? Szukasz sposobu na przebranżowienie się, żeby więcej zarabiać? Myślisz nad założeniem startupu, ale brakuje ci kompetencji technologicznych? Jeśli odpowiedziałeś choć raz „tak”, skorzystaj z propozycji Sharpeo i odnajdź się w świecie IT. Fire Talk to seria spotkań poświęconych nowym technologiom, łącząca ekspertów IT ze wszystkich obszarów. Dynamiczne prezentacje wieńczy sesja networkingowa, podczas której możesz bliżej poznać prowadzących, dopytać się o interesujące Cię kwestie oraz poznać innych uczestników wydarzenia. Spotkanie poprowadzi m.in. Cezary Woszczyk z Sharpeo. 26 października, godz. 12.30-14.00.

 

Siła współpracy i komunikacji w zespole. Gra „Webmaster”.

Możesz przećwiczyć współpracę nad złożonym projektem, w którym uczestnicy postawieni są przed wyzwaniem utworzenia sieci z dostępnych kolorowych lin różnej długości, zgodnie z czarno-białym wzorem. Jest tylko jedno możliwe rozwiązanie. Kiedy konstrukcja zostanie ułożona zgodnie ze wzorem, zespół musi wypracować i przetestować strategię, która umożliwi rozłożenie konstrukcji i ponowne jej błyskawiczne ułożenie. Ćwiczenie porusza wiele zagadnień związanych z operacyjną pracą zespołową wymagającą dostarczenia wyników i wykonania zadania pod presją czasu. Spotkanie poprowadzą Maciej Smrokowski i Anna Mianowska z Pracowni Gier Szkoleniowych. 25 października, godz. 15.30-16.30

 

Impro biznes

Dziś w biznesie jedyną stałą jest zmiana. Wyuczone przez ostatnie lata na wszelkich szkoleniach metody sprzedaży przestają działać. Biznes wpadł we własną pułapkę. Deficytowym towarem jest autentyczność, a z badań społecznych wynika, że wszyscy uczestnicy tej gry marzą o uczciwym biznesie. Impro jest uniwersalnym treningiem osobistym, ale jego tajniki przekładają się na szerokie spektrum naszego życia. Dlaczego? Bo impro uczy umiejętności tworzenia relacji z każdym, nawet najbardziej niechcianym, nielubianym i trudnym partnerem. Wiedza, jaką zaczerpniesz z impro sprawi, że trudno będzie Cię czymkolwiek zaskoczyć – zwłaszcza w biznesie. Spotkanie poprowadzi aktorka Katarzyna Michalska z AB OVO. 25 października, godz. 13.30-14.30.

 

Networking – świadome budowanie marki, czy sposób na pozyskanie klientów?

To spotkanie jest adresowane do właścicieli firm, kandydatów na przedsiębiorców, a także pracowników administracji, przedstawicieli uczelni wyższych i organizacji pozarządowych. Podczas warsztatu poznasz krótko- i długookresowe korzyści z networkingu dla przedsiębiorców, freelancerów oraz kandydatów na przedsiębiorców. Jest to praktyczne ćwiczenie prowadzone w grupach. Odpowiednio przygotuje Cię do skutecznego networkingu. Warsztat poprowadzi Marzena Ulanowska, koordynator Forum Przedsiębiorców na Targówku, pracownik Urzędu Dzielnicy Targówek. 26 października, godz. 10:30-11:30.

 

Zarządzanie marką przez design

Dowiesz się, czym jest i jaką rolę odgrywa design, na jakich poziomach można go wdrażać do organizacji oraz jakie płyną z tego realne korzyści. Prezentacja jest oparta na przykładach wybranych projektów firmy Ergo Design. Nie zabraknie również praktycznych wskazówek i zbioru dobrych praktyk współpracy z projektantami. Wiedzą i doświadczeniem podzieli się z uczestnikami Krzysztof Bogomaz, project manager firmy Ergo Design, doświadczony projektant wzornictwa przemysłowego oraz trener i specjalista design management. 26 października, godz. 10:30-11:30.

 

 

fot. pixabay.com

Print Form