Przejdź do menu
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
test
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Instagram "Fundusze UE dla Mazowsza Facebook "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" YouTube "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Twitter "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Linkedin "MJWPU"

14. Forum Rozwoju Mazowsza

  • Za nami już 14. edycja Forum Rozwoju Mazowsza, która odbyła się 15 października 2024 roku na Stadionie Legii w Warszawie. Mimo skróconego formatu – wydarzenie trwało jeden dzień, a nie jak poprzednio dwa – zgromadziło szerokie grono osób zaangażowanych w rozwój Mazowsza. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele administracji, biznesu, nauki i organizacji pozarządowych. Podczas paneli dyskusyjnych wszyscy uczestnicy spotkania rozmawiali o przyszłości Mazowsza i czekających nas wyzwaniach. Inauguracji 14. FRM dokonała Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Ilona Soja – Kozłowska oraz członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego, Marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek oraz Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

    “Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, podczas otwarcia Forum podkreślił, jak ważne były ostatnie dwie dekady: 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej zmieniło cywilizacyjnie nasz region. Zmieniło cywilizacyjnie Polskę, ale też zmieniło cywilizacyjnie Mazowsze” – mówił z dumą.

    Tegoroczna edycja była szczególna, ponieważ skupiała się na świętowaniu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. To idealna okazja, by spojrzeć na wszystko, co udało się osiągnąć przez te dwie dekady. A osiągnięć jest naprawdę wiele – od lepszej infrastruktury, po rozwój przedsiębiorczości i innowacji. Ale to, co najważniejsze, to co przed nami – dalsze plany na przyszłość, a tegoroczne Forum było doskonałą okazją do zastanowienia się, jak fundusze europejskie mogą nadal wspierać nasz region.

    “Wojewoda Mazowiecki, Mariusz Frankowski, zwrócił uwagę na coś więcej niż tylko finansowe korzyści z członkostwa w UE. Podkreślił, że to również przynależność do wspólnoty wartości, takich jak wolność, poszanowanie praw człowieka, praworządność i demokracja – co w dzisiejszych czasach ma wyjątkowe znaczenie.

    Uczestnicy Forum mogli na własne oczy zobaczyć, jak efektywnie wykorzystywane są fundusze europejskie. Ponad 50 Partnerów tegorocznej edycji to beneficjenci tych funduszy, którzy zaprezentowali konkretne i namacalne dowody wsparcia oraz realizacji swoich projektów. Ich dokonania były doskonałym przykładem tego, jak fundusze unijne przyczyniają się do rozwoju regionu – od nowych technologii, przez modernizację infrastruktury, aż po innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach.

    Fundusze Europejskie na Mazowszu – 20 lat rozwoju z Unią Europejską

    Jednym z centralnych punktów programu była debata zatytułowana „Mazowsze w Unii Europejskiej: Droga do Rozwoju”.  Wzięli w niej udział kluczowi liderzy regionalni i eksperci, w tym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mariusz Frankowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek, Sekretarz Miasta Stołecznego Warszawy Maciej Fijałkowski oraz profesor Adam Woźniak z Politechniki Warszawskiej. Wspólnie podsumowali oni dwie dekady zmian, jakie zaszły na Mazowszu od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

    Debata była okazją do refleksji nad tym, co udało się zrealizować, ale też nad najważniejszymi wyzwaniami, które wciąż stoją przed regionem. Wśród omawianych tematów znalazły się kwestie związane z inwestycjami w innowacje, infrastrukturę, edukację oraz ochronę środowiska. Marcin Wajda, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, który moderował dyskusję, podkreślił, że dzięki funduszom europejskim Mazowsze mogło się dynamicznie rozwijać przez ostatnie 20 lat. Eksperci natomiast zaznaczyli, jak ważne będą dalsze działania i plany na przyszłość, aby region mógł skutecznie odpowiadać na nowe wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, transformacja cyfrowa i potrzeby edukacyjne.

    Kolejnym kluczowym tematem była przyszłość rynku pracy, szczególności w kontekście zmian  technologicznych i rosnącego znaczenia kompetencji cyfrowych. W panelu „Ewolucja zawodowa: nowe trendy na horyzoncie” eksperci podkreślili, jak istotna jest adaptacja młodych ludzi do zmian technologicznych do dynamicznie zmieniającego się świata. Dyskusję moderował Tomasz Sieradz, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Do panelu zaproszono ekspertów z różnych obszarów związanych z rynkiem pracy i edukacją: Monikę Fedorczuk, Dyrektorkę Urzędu Pracy Miasta Stołecznego Warszawy, Monikę Niepiekło, Kierowniczkę Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego, Macieja Staniewskiego-Łobacza, IT Project Managera i IT Team Leada w No Fluff Jobs, oraz doktora nauk chemicznych Sebastiana Grzyba, Rektora Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Uczestnicy w trakcie panelu podkreślali, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jakie zawody są przyszłościowe, ponieważ zmiany są nieprzewidywalne i szybkie. Poruszono kwestię adaptacji do nowych trendów, ale zwrócono także uwagę na to, że tradycyjne zawody mogą zyskać nowe znaczenie. Jako przykład eksperci wskazywali  rozwój niszowych zawodów, takich jak barberzy czy kowale, którzy mimo wcześniejszych prognoz o ich zaniku, cieszą cię coraz większym zainteresowaniem.

    Jednym z istotnych wątków była dyskusja o znaczeniu kompetencji miękkich i twardych. Paneliści zgodzili się, że aby odnieść sukces zawodowy, konieczne jest połączenie obu tych rodzajów umiejętności. Zwrócono uwagę na rolę edukacji w przygotowywaniu młodych ludzi do rynku pracy i podkreślono, że nie tylko umiejętności technologiczne, ale również społeczne, będą kluczowe w przyszłości. Co więcej, zmiany zawodowe nie muszą wynikać wyłącznie z trendów – często warto podążać za własną pasją, co może przynieść długofalowy sukces.

    Społeczeństwo i demografia – seniorzy i młode pokolenia

    Podczas  Forum Rozwoju Mazowsza odbyła się również  dyskusja na temat wyzwań demograficznych, szczególnie związanych z rosnącą liczbą seniorów w regionie. Debata „Siła Silver Tsunami” skupiła się na potrzebach osób starszych oraz konieczności dostosowania usług społecznych, rynku pracy i systemów wsparcia do zmieniającej się struktury demograficznej. Obecnie na Mazowszu mieszka około 1,3 miliona seniorów, a prognozy wskazują, że do 2030 roku co trzecia osoba będzie w dojrzałym wieku.

    W trakcie dyskusji podkreślano znaczenie aktywizacji zawodowej seniorów, ich adaptacji do nowych technologii oraz rozwiązywania problemów społecznych z jakimi się mierzą. Eksperci wskazywali na konieczność dialogu międzypokoleniowego, który może wspierać zrównoważony rozwój, przynosząc korzyści zarówno młodszym, jak i starszym pokoleniom. Przekazywanie doświadczeń i wartości między pokoleniami ma kluczowe znaczenie dla wzmacniania więzi społecznych i harmonijnego rozwoju regionu.

    Moderację debaty prowadziła Beata Borucka, znana jako Mądra Babcia, twórczyni SilverTV. Zwróciła uwagę na ogromny potencjał pokolenia 50+, a także na rolę, jaką fundusze europejskie odegrały w aktywizacji seniorów w ciągu ostatnich dwóch dekad. W panelu udział wzięły także Elżbieta Bogucka-Lityńska z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Joanna Dolińska-Dobek z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” oraz Elżbieta Wiśniewska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów.

    Podsumowując debatę, prelegentki zgodnie stwierdziły, że seniorzy nie tylko potrzebują wsparcia, ale również wnoszą cenny wkład w rozwój społeczny i gospodarczy Mazowsza. Odpowiedź na wyzwania związane z rosnącą liczbą osób starszych wymaga współpracy między różnymi sektorami, w tym administracji, biznesu i organizacji społecznych, aby w pełni wykorzystać potencjał seniorów i sprostać wyzwaniom demograficznym.

    W ramach Forum nie zabrakło również tematyki dotyczącej przyszłości młodego pokolenia. Panel „My, Młodzi Europejczycy” dotyczył wyzwań, jakie stoją przed młodzieżą w szybko zmieniającym się świecie oraz możliwości, jakie oferują unijne programy wspierające rozwój edukacyjny i zawodowy.

    Paneliści, reprezentujący generację Z, dzielili się swoimi refleksjami na temat obecnej sytuacji społecznej, edukacyjnej i zawodowej młodych ludzi. Zastanawiano się nad tym, jakie są największe wyzwania, przed którymi stoi młode pokolenie, a także jakie mają marzenia i oczekiwania wobec polityki młodzieżowej, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Rozmawiano także o tym, w jakim stopniu młodzi czują się wspierani przez instytucje państwowe i europejskie oraz jakie szanse widzą na przyszłość w kontekście zawodowym, edukacyjnym i społecznym.

    Moderator panelu, Aleksander Sikora zwrócił uwagę na znaczenie głosu młodych ludzi w kształtowaniu polityki i programów im dedykowanych, podkreślając rolę unijnych inicjatyw, takich jak Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Te programy dają młodzieży szansę na rozwój, zdobycie doświadczeń i uczestnictwo w międzynarodowych projektach. W panelu wzięli udział m.in. Karolina Dudek-Rączka z Urzędu m.st. Warszawy, Monika Kołodziejczyk z Centrum Młodzieżowego w Mińsku Mazowieckim oraz Kamil Oleszkiewicz z Europejskiego Korpusu Solidarności.

    Wnioski z dyskusji były jasne: młode pokolenie jest gotowe do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym, ale potrzebuje odpowiedniego wsparcia, aby w pełni rozwinąć swój potencjał. Szczególną uwagę zwrócono na rolę współpracy międzynarodowej, która dzięki programom unijnym odgrywa kluczową rolę w poszerzaniu horyzontów i rozwoju kompetencji młodzieży.

    Panel „My, Młodzi Europejczycy” pokazał, że przyszłość młodych ludzi na Mazowszu i w całej Europie zależy w dużej mierze od wsparcia, jakie otrzymają. Dialog między młodzieżą a decydentami to klucz do tworzenia polityk lepiej odpowiadających na ich potrzeby i umożliwiających pełne uczestnictwo w społeczeństwie przyszłości.

    Interaktywne debaty i nagrody „Tropy Europy”

    Jednym z wyróżniających się elementów Forum były interaktywne debaty, w których to publiczność miała możliwość aktywnego uczestnictwa. Dyskusje takie jak „Moda vs. planeta” czy „Megamiasta vs. miasta ogrody” zorganizowane przez partnera strategicznego – Centrum Nauki Kopernik – przyciągnęły szeroką publiczność zainteresowaną tym, jak współczesne trendy mogą wpływać na przyszłość życia w miastach oraz jakość naszego codziennego funkcjonowania.

    Kulminacją tegorocznej edycji było rozdanie nagród w grze „Tropy Europy”, która promowała wiedzę o Unii Europejskiej i państwach członkowskich oraz zachęcała do aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu europejskich wartości oraz możliwości.

    Ogromne zainteresowanie i sukces organizacyjny

    Tegoroczne Forum , cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na wydarzenie zarejestrowało się 1300 uczestników, z czego aż 1000 osób wzięło udział osobiście. Dodatkowo streaming online przyciągnął dużą widownię – 800 osób śledziło wydarzenie na YouTube, a kolejne 500 na Facebook-u. To wyraźny dowód na rosnące zainteresowanie tematami związanymi z funduszami europejskimi oraz przyszłością Mazowsza.

    Dziękujemy za wspólne dokonania!

    Organizacja 14. Forum Rozwoju Mazowsza była możliwa dzięki wsparciu naszych partnerów, patronów i wszystkich uczestników. Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i wkład w rozwój regionu! Wspólnie stworzyliśmy przestrzeń do dialogu, wymiany doświadczeń i inspiracji, która bez wątpienia przyczyni się do budowania lepszej przyszłości Mazowsza.

    Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Forum, gdzie będziemy kontynuować naszą misję rozwijania regionu, wciąż korzystając z możliwości, jakie oferują fundusze europejskie.

    PRELEGENCI 14 edycji  | DEBATY 14 edycji | PARTNERZY 14 edycji

    GALERIA

Print Form