Zapraszamy do odwiedzenia Partnera 12. Forum Rozwoju Mazowsza już 6-7 grudnia!
Warsztaty uwrażliwiające na tematykę niepełnosprawności i zagadnienia z nią związane. Warsztaty nastawione na doświadczanie i zmianę perspektywy uczestników/czek. Rozmowy na temat tego, czym w ogóle jest dostępność i od czego warto zacząć, by ją wprowadzić. Ćwiczenia symulujące różne rodzaje niepełnosprawności. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły wkrótce.
Poza tym czekają na Was nasi eksperci:
6 grudnia 2022 roku – stoisko w godzinach 10:00 – 16:00:
11:00 – 12:00 – Jak NGO może starać się o dotację w obszarach społecznych, jak samorządy mogą zaktywizować w tym celu NGO ze swojego terenu (pozyskiwanie dotacji w ramach otwartych konkursów ofert realizowanych w MCPS)
Piotr Lejzerowicz (Biuro Edukacji Społecznej, MCPS)
12:00 – 13:00 – Jak pozyskać środki na roboty budowlane prowadzone na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami (dofinansowanie ze środków PFRON udzielane przez MCPS) oraz jak utworzyć zakład aktywności zawodowej
Sylwia Stanisławska (Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych, MCPS)
13:00 – 14:00 – Wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin (możliwości dotacji, przykłady „dobrych praktyk”, model dziennych domów pobytu dla osób z chorobami otępiennymi)
Izabela Rytel-Szczerbińska, Cezary Kowalski (Wydział Programów Społecznych, MCPS)
14:00 – 15:00 – Teleopieka – doświadczenia z pilotażu prowadzonego wśród mazowieckich seniorów
Jolanta Musiałczyk (Wydział Polityki Senioralnej, MCPS)
7 grudnia 2022 roku – stoisko w godzinach 10:00 – 15:00:
11:00 – 12:00 – Pracownik socjalny – szkolenia, rozwój, wypalenie zawodowe
Dagmara Jaworska-Bednarek, Martyna Wojciechowska, Paweł Gontarczyk (Biuro Kadr Pomocy Społecznej, MCPS)
12:00 – 13:00 – Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o adopcji
Sawicka Bożena, Ewelina Kownacka, Magdalena Boroch (MCPS – Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny)
13:00 – 14:00 – Rola rzeczników ekonomii społecznej; korzyści z zakładania podmiotów ekonomii społecznej (samorządowcy), współpraca z biznesem (przedsiębiorcy)
deinstytucjonalizacja (DI) i centra usług społecznych (CUS) – bieżące wyzwania, przed którymi stoją samorządy
Luiza Burba, Agnieszka Pajda (Wydział Ekonomii Społecznej, MCPS)
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w imieniu samorządu województwa zajmuje się polityką społeczną regionu.
Misja MCPS:
Formalnie MCPS jest regionalnym ośrodkiem polityki społecznej (tak tego typu instytucje określa ustawa). Specjalnie stworzona nazwa „Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej” podkreśla dwie ważne cechy: zaznaczona jest w niej przynależność do województwa mazowieckiego, natomiast słowo „Centrum” oddaje charakter instytucji. MCPS to miejsce, z którego płyną idee (zawarte w strategiach i programach dotyczących różnych obszarów pomocy społecznej), inspiracje, wsparcie merytoryczne – w postaci szkoleń, konferencji i publikacji, oraz finansowe – w postaci dotacji udzielanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom.
Działania prowadzone przez MCPS dotyczą aktywizacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, profilaktyki uzależnień, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, adopcji, polityki senioralnej, promocji ekonomii społecznej, wspierania samodzielności dzieci i młodzieży oraz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi, wspierania osób wychodzących z bezdomności i banków żywności, a także wzmocnienia merytorycznego kadr pomocy społecznej na Mazowszu i prowadzenia badań społecznych.
Do pobrania: Program spotkań
Zachęcamy do śledzenia informacji zamieszczanych w Aktualnościach na stronie www.forumrozwojumazowsza.pl oraz na profilu wydarzenia w serwisie Facebook.