CENAGIS to infrastruktura przeznaczona do celów badawczych, która powstała w ramach projektu „Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych wraz z laboratoriami testowania/certyfikacji produktów geomatycznych (CENAGIS)”. Projekt był realizowany przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w latach 2018-2023 (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Mazowieckiego).
Infrastruktura składa się z dwóch głównych komponentów:
Infrastruktura informatyczna umiejscowiona jest w Gmachu Głównym PW (klaster MERCATOR) oraz w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu (klaster ROMER). Łącznie infrastruktura informatyczna oferuje: 4200 wątki obliczeniowe vCPU, 24 TB pamięci RAM, 3 PB przestrzeni dyskowej oraz 63 karty graficzne. Laboratoria stacjonarne dostępne są w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu.
CENAGIS ma zapewnić z jednej strony poprawę skali, jakości i efektywności badań geomatycznych oraz obniżenie ich kosztów (wspólna infrastruktura dla wielu ośrodków naukowych), a z drugiej strony umożliwić komercjalizację badań poprzez utrzymywanie bliskich relacji z przedsiębiorstwami. Infrastruktura umożliwia rozwój i testowanie nowych produktów przez firmy i instytucje.
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej to najstarsza geodezyjna akademicka placówka naukowo-dydaktyczna w Polsce, prowadząca obecnie badania i dydaktykę w trzech głównych obszarach: geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna oraz geoinformatyka.
Strona internetowa: