Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej i inspirującej wystawy Komisji Europejskiej przedstawiającej 30-lecie istnienia polityki spójności.
Wystawa to 30 emblematycznych projektów ze wszystkich państw członkowskich, pokazujących zakres i skuteczność zrealizowanych inwestycji.
Rok 2018 jest rokiem podsumowania i spojrzenia na to, co nas czeka. Przez cały rok Komisja Europejska organizuje imprezy i wystawy dotyczącej 30-letniej polityki spójności.
Polityka spójności jest filarem europejskiej jedności. Bazuje na koncepcji mówiącej o tym, że strategie polityczne, które mają integrować poszczególne rynki, powinny być uzupełnione inicjatywami umożliwiającymi wszystkim państwom członkowskim i regionom UE czerpanie korzyści z tej integracji. Polityki wspólnotowe mające na celu eliminowanie nierówności ekonomicznych i społecznych mają zastosowanie od momentu podpisania traktatu rzymskiego. Początkowo przeznaczano na ich realizację około 4% unijnego budżetu. Po przyjęciu Jednolitego aktu europejskiego, a następnie ustanowieniu polityki spójności w 1988 r., Unia stopniowa powiększała się o nowe kraje i tak samo na przestrzeni lat znacznie zwiększała się pula dostępnych środków. Obecnie na tę politykę przeznacza się ponad jedną trzecią budżetu UE. Polityka spójności UE opiera się na czterech zasadach:
Polityka spójności wyewoluowała z polityki ukierunkowanej na pomaganie regionom będącym w gorszej sytuacji i została przekształcona w politykę zaprojektowaną z myślą o wspieraniu wzrostu gospodarczego, konkurencyjności i zatrudnienia. Wykorzystywana jest do wspierania strategii rozwoju uwzględniających szerokie spektrum czynników, które mają wpływ na społeczne, gospodarcze i środowiskowe wyniki w regionach. Obecnie jest jeszcze ściślej powiązana z innymi politykami UE, w tym z makroekonomicznym zarządzaniem gospodarczym.