Unia Europejska i płynące z niej fundusze towarzyszą nam każdego dnia w wielu, prostych sytuacjach, powtarzalnych czynnościach ale także w otaczającej nas rzeczywistości, której dynamiczną zmianę trudno nam nie raz dostrzec. Czy zatrzymujemy się myślami nad wysoką jakością wody płynącej z naszych kranów którą pijemy bez przegotowania bądź nad nienagannym stanem nowej ścieżki rowerowej, którą tak sprawnie przemieszczamy się z domu do pracy, szkoły czy na przejażdżkę. Wreszcie czy zastanawiamy się jak dobrze ocieplona jest nasza szkoła bądź jak wygodnie możemy podróżować autobusem czy pociągiem ?
Samorząd Województwa Mazowieckiego prowadząc tysiące inwestycji z Unii Europejskiej oraz własnych środków, systematycznie poprawia komfort życia lokalnych społeczności pamiętając również o tym, że Unia Europejska to nie tylko pieniądze ale również jedność, solidarność i świadomość bycia Europejczykiem. W tym celu Pan Marszałek Adam Struzik powołał Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski (MWiE), który stał się następnie częścią Edukacji Europejskiej na Mazowszu realizowanej we współpracy z Muzeum Niepodległości i Fundacją My Obywatele UE Olgierda Łukaszewicza. Formuła MWiE polega na organizacji wydarzeń europejskich na terenie całego Mazowsza zarówno w większych jak i najmniejszych miejscowościach. Spotkania składają się z dwóch części. W pierwszej odbywa się panel dyskusyjny na temat zasady jedności w Unii Europejskiej oraz znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności, a w drugiej inscenizacja historyczna – odczyt Konstytucji dla Europy autorstwa Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, wybitnego botanika, ekologa, wynalazcę, powstańca listopadowego. W ramach projektu od końca lutego 2023 r. udało się zrealizować ponad 30 spotkań skierowanych do dzieci, młodzieży, seniorów, radnych, przedstawicieli kluczowych grup zawodowych.
Rozszerzając Edukację Europejską na Mazowszu Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Muzeum Sportu i Turystki zainicjował w drugiej połowie 2023 r. program „Mazowsze Zdrowo i Sportowo”. Projekt prowadzony jest w ramach obchodów 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz jako preludium do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i zakłada cykl akcji edukacyjnych w oparciu o zrealizowane, dzięki SWM oraz Unii Europejskiej, inwestycje takie jak: hale sportowe, parki, ścieżki rowerowe, chodniki, siłownie plenerowe, place zabaw. Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych w miejscowościach do ok. 20 tysięcy mieszkańców. W ramach realizowanych akcji popularyzowane są proste dyscypliny mające najlepszy wpływ na układ krążenia, zdrowie psychiczne oraz środowisko naturalne – rowery, bieganie, regularne spacery, dyscypliny precyzyjne.
Zarówno o sporcie i zdrowiu na Mazowszu jak i o solidarności i jedności we wspólnej Europie porozmawiamy już 15 listopada na Forum Rozwoju Mazowsza.
Godz. 11.00 „Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski” – prelekcja Bartłomieja Kłuska Koordynatora Edukacji Europejskiej na Mazowszu
Godz. 11.30 „Mazowsze Zdrowo i Sportowo” – prelekcja Sławomira Majchra – Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Piotra Walewskiego – Kierownika Działu Promocji i Organizacji Wydarzeń.
Godz. 12.00 Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem fundatorem My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacji im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego.
Zapraszamy!