Przejdź do menu
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
test
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Instagram "Fundusze UE dla Mazowsza Facebook "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" YouTube "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Twitter "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Linkedin "MJWPU"

Aktualności

WOW! To już 18 lat w Unii Europejskiej – Funduszowa EWOLUCJA na Mazowszu 2022/05/01

A gdyby tak cofnąć się w czasie o 18 lat? Co było w naszym zasięgu, a o czym dopiero marzyliśmy? I co powiedzieliby na to wszystko dzisiejsi 18-latkowie, których życie od samego początku przenikają efekty obecności Polski w Unii Europejskiej? W końcu to właśnie 18 lat temu, dokładnie 1 maja 2004 roku, rozpoczął się nowy rozdział w naszej historii – rozdział pod hasłem #eFEktUE. Od tej pory rozwój Mazowsza wsparło ponad 19 miliardów złotych, które umożliwiły realizację ponad 14 tysięcy projektów. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat dofinansowanie z programu regionalnego uzyskało aż 5,6 tysięcy projektów. Dlatego z okazji 18 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej zachęcamy do uważnego przyglądania się swojej okolicy w poszukiwaniu efektów inwestycji, z których korzystamy na co dzień.   

Każdy z nas jest inny. Mamy inne potrzeby, zainteresowania, przyzwyczajenia, ale wszyscy korzystamy z tego że już od 18 lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej – wyjątkowej wspólnoty u której podstaw leżą wolność, poszanowanie praw człowieka, równość, czy demokracja. Czym dla mnie jest Unia Europejska? Może są to nieograniczone możliwości edukacji, pracy, podróżowania i poznawania innych kultur? A może efekty unijnych inwestycji w mojej okolicy – droga, autobus, pociąg, czy ścieżka rowerowa? Odnowiona szkoła, kamienica, muzeum lub ośrodek kultury, z którego oferty korzystam w czasie wolnym? Takich przykładów jest mnóstwo. Tak jak wiele jest miejsc, w których rozwoju pomogły fundusze europejskie.

Jak zaznacza Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, dokładnie 1 maja 2022 r. mija równo 18 lat, od kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. – Rok wcześniej w referendum zdecydowaliśmy, że chcemy być członkami Unii. I dziś możemy wszyscy pogratulować sobie tej decyzji. To blisko 150 miliardów euro dla naszej gospodarki, rolnictwa, dla samorządów i instytucji. Dzięki Unii Europejskiej nastąpił awans cywilizacyjny naszego kraju. I nie chodzi tutaj tylko o pieniądze, ale też w kontekście wojny na Ukrainie wyraźnie widać, że decyzje o członkostwie najpierw w NATO, później w Unii Europejskiej miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju, ale i bezpieczeństwa naszego kraju – dodaje Marszałek.

Efekty pomocy europejskiej widać niemalże na każdym kroku, co również podkreśla Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych –  18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój Mazowsza i jakość życia każdego z nas. Dziś trudno byłoby przejechać przez województwo bez korzystania z dofinansowanych dróg, ścieżek rowerowych lub odwiedzenia miejsc, które rozwinęły swoją ofertę dzięki unijnym inwestycjom – urzędów, szkół, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, czy szpitali. Efekty pomocy z Unii Europejskiej stały się już nieodłącznym elementem naszej codzienności.

 

Fundusze Europejskie:

 • Dbają o zdrowie mieszkańców – szpitale i poradnie z całego regionu zostały doposażone w sprzęt do leczenia i diagnostyki pacjentów, m.in.: Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Siedlecki Ośrodek Onkologii, Mazowiecki Szpital Bródnowski (w tym Interwencyjne Centrum Neuroterapii gdzie przeprowadzane są innowacyjne operacje mózgu), Klinika Budzik, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce.
 • Ułatwiają podróżowanie – wybudowano ponad 200 km dróg, lotnisko w Modlinie, zakupiono nowoczesne pociągi i niskoemisyjne autobusy. Efekty UE to m.in.: obwodnice Ciechanowa, Radomia, Wyszkowa, Gąbina, Trasa Rotmistrza Pileckiego w Siedlcach, parkingi „Parkuj i Jedź” w kluczowych miejscach przesiadkowych wielu miast i miejscowości.
 • Zachęcają do aktywnego stylu życia – wybudowano ponad 1,2 tys. km ścieżek rowerowych w m.in.: Płońsku, Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Legionowie. Efekty UE znajdziemy również w parku „Dolina Wkry”
  w Pomiechówku, Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach, czy na przykład Konstancinie-Jeziornie, jedynej uzdrowiskowej miejscowości na Mazowszu.
 • Zmieniają całe przestrzenie miejskie i rozwijają ofertę instytucji kultury – odnowiono ponad 200 zabytków, rozwinięto ofertę ponad 150 instytucji kultury. Efekty UE znajdziemy w m.in.: zabytkowym centrum osady fabrycznej w Żyrardowie, odnowionych przestrzeniach Szydłowca, bulwarach wiślanych w Płocku, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, zrewitalizowanej Kamienicy Deskurów czy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Kinie Świt w Zwoleniu, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, piwnicach rynku w Pułtusku, Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce, Zespole Pałacowo-Parkowym ​im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Cytadeli Warszawskiej, Państwowym Muzeum Etnograficznym, Teatrze Powszechnym, Teatrze Polskim, czy Teatrze Kamienica.
 • Wprowadzają Mazowsze w cyfrowy świat – powstało ponad 1,7 tys. e-usług umożliwiających załatwianie spraw bez wychodzenia z domu. Efekty UE to chociażby usługi w urzędach miast, szpitalach i przychodniach zdrowia, a także na uczelniach.
 • Usprawniają opiekę nad mieszkańcami – z usług społecznych skorzystało ponad 80 tys. osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
 • Kształcą pokolenia – ponad 1 tys. szkół otrzymało nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć edukacyjnych, ponad 35 tys. uczniów uczestniczyło w praktykach i stażach u pracodawców, wiele uczelni rozwinęło swoją ofertę dzięki pomocy z UE, m.in.: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
 • Rozwijają kompetencje – ponad 170 tys. dorosłych mieszkańców Mazowsza zdobyło umiejętności potrzebne w pracy zawodowej dzięki m.in.: szkoleniom i kursom specjalistycznym.
 • Wzmacniają innowacyjność gospodarki – ponad 1,1 tys. firm otrzymało wsparcie we wprowadzaniu innowacyjnych produktów na rynek, kolejni przedsiębiorcy skorzystali ze środków chociażby na umiędzynarodowienie działalności. Powstały przestrzenie sprzyjające przedsiębiorczości takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, czy Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. W wielu uczelniach i instytutach powstały laboratoria do prowadzenia badań dla potrzeb gospodarki, jak na przykład: Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Motoryzacji, czy Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
 • Dbają o klimat – zmodernizowano energetycznie ponad 700 budynków urzędów, szkół, szpitali lub instytucji kultury, wsparto ponad 50 punktów selektywnej zbiórki odpadów, które pomagają w dbaniu o środowisko.

A to tylko niektóre przykłady tego, jak Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza już od 18 lat!

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Print Form