Zbudowany w laboratorium SGGW aparat do pomiaru jonów płynących przez nabłonek daje możliwość testowania leków na mukowiscydozę.
Tkanka nabłonkowa wyściela powierzchnie wszystkich organów wewnętrznych takich jak płuca, układ trawienny, drogi rodne i gruczoły wydzielnicze. Główną funkcją nabłonka jest ukierunkowany transport składników odżywczych, wydzielanie enzymów, hormonów i regulowanie transportu wody w organizmie. Zaburzenia transportu jonów przez nabłonek prowadzą do wielu chorób, takich jak np. mukowiscydoza, migrena czy epilepsja. Mukowiscydoza jest najczęściej spotykaną śmiertelną chorobą genetyczną Europejczyków dotykającą 1 na 3000 noworodków. Mimo, iż wielu naukowców z całego świata pracuje nad badaniem mukowiscydozy, jej mechanizm do dziś pozostaje nieznany.
Podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza na stoisku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego mgr inż. Mirosław Zając* zaprezentuje zbudowany w laboratorium uczelni aparat pozwalający na jednoczesne badanie przepływu 4 jonów przez nabłonek. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest badanie działania potencjalnych leków korygujących transport jonów zaburzony w mukowiscydozie w warunkach in vitro.
*Mgr inż. Mirosław Zając w 2009 roku ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej na kierunku Biotechnologia. Pracę magisterską, dotyczącą wpływu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i zarodników grzybów na ludzkie płuca, wykonywał w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Od 2010 roku związany z Katedrą Fizyki SGGW, gdzie zajmuje się pomiarami transportu jonów przez komórki nabłonkowe.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego jest partnerem 7. Forum Rozwoju Mazowsza.
Na rys. aparat do pomiaru transportu jonów