Przejdź do menu
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
test
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Instagram "Fundusze UE dla Mazowsza Facebook "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" YouTube "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Twitter "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Linkedin "MJWPU"

Aktualności

Jak połączyć startupy z korporacjami? 2017/11/17

Jak połączyć startupy z korporacjami? I czy rzeczywiście małe firmy są bardziej otwarte na zmiany niż duże organizacje? O tym podczas 8. Forum Rozwoju Mazowsza rozmawiali Hubert Lewiński Kierownik Departamentu Rozwoju Startupów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Bartosz Sokoliński Dyrektor Biura Rozwoju
i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Michał Mulak Członek Zarządu BM3 startup, Maciej Szota Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu PGNiG SA., Sergiusz Sawin Wiceprezes The Heart oraz Maciej Traczyk Dyrektor ds. Strategii i innowacji na region Europa LSC Communications. Rozmowę poprowadziła Magdalena Jackowska-Rejman Partner Zarządzający techBrainers.

Duże organizacje coraz częściej czerpią z potencjału startupów szukając rozwiązań potrzeb biznesowych. I nie ma w tym nic dziwnego. Zasoby korporacji w połączeniu ze świeżym spojrzeniem i pomysłami młodych przedsiębiorców mogą przerodzić się w innowacje produktowe, usługowe, czy organizacyjne. Jak więc pożenić te dwa światy? Wsparcie stanowił na przykład konkurs Scale UP zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, którego założeniem było połączenie potencjałów początkujących przedsiębiorców z dużymi graczami rynkowymi, również spółkami skarbu państwa. – Kiedyś przyszło nam do głowy, żeby oprócz dawania pieniędzy, dawać je w taki sposób, że gdy unijne pieniądze się skończą w przedsiębiorstwie była dalsza ścieżka, jakieś połączenie na przykład z potencjalnym klientem, kontrahentem, korporacją powiedział Hubert Lewiński Kierownik Departamentu Rozwoju Startupów w  Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – I dzisiaj mamy 10 działających akceleratorów, które łączą potrzeby dużych przedsiębiorców, z którymi współpracują, ze startupami, które potrafią znaleźć rozwiązanie ich potrzebdodał.

Co warunkuje sukces współpracy startupu z korporacją? Podstawa to dobra komunikacja,  zrozumienie potrzeb i wzajemnych oczekiwań. – Dobre przygotowanie, zrozumienie co nas tak naprawdę boli i zrobienie pewnej priorytetyzacji, czyli pokazanie kilku wyzwań, na które rzeczywiście mamy kluczowy nacisk to jest połowa drogi do sukcesu – powiedział Sergiusz Sawin Wiceprezes The Heart. Co więcej otwartość na zmiany, i to nie tylko po stronie dużych organizacji. – Mała rewolucja, która musiała wydarzyć się w środku, żeby  przestawić trochę myślenie, otworzyć się bardziej na coś nowegopowiedział Maciej Szota Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu PGNiG SA. Mówiąc o testowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań ciężko ominąć temat źródeł finansowania, a tych jest wiele.Mamy kilka źródeł finansowania innowacji. Sieć otwartych innowacji, gdzie mamy pieniądze europejskie na transfer technologii. Drugie to źródło naszych własnych pieniędzy i tam mamy zarówno wejścia kapitałowe, jak i pożyczki – powiedział Bartosz Sokoliński Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty:

Kolejne relacje i materiały już wkrótce.
Zapraszamy do śledzenia strony oraz oraz profilu w
mediach społecznościowych.

 

Jak fundusze unijne wspierają innowacyjność mazowieckiego biznesu?

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Co piąta złotówka zainwestowana zostanie w zwiększanie innowacyjności gospodarki. Fundusze unijne zasilą opracowywanie i wdrażanie innowacji, inkubację i akcelerację młodych firm, ale też na przykład doradztwo w zakresie transferu technologii. Już teraz przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie tworzenia zaplecza badawczo-rozwojowego oraz eksperymentowania i poszukiwania nisz innowacyjnych i rozwojowych. Szczegóły dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

O Forum Rozwoju Mazowsza
Forum Rozwoju Mazowsza stanowi miejsce debat o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed regionem w kontekście zwiększania jego konkurencyjności w kraju i Europie. Formuła wydarzenia to unikalna okazja do dialogu pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu podziału i wdrażania funduszy unijnych. Ósma edycja wydarzenia odbyła się w dniach 25-26 października 2017 r. na Stadionie Legii w Warszawie. W wydarzeniu organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych uczestniczyło 2 tys. osób na miejscu oraz w ramach transmisji na żywo. Forum współtworzyło ponad 80 prelegentów i przeszło 60 wystawców reprezentujących samorządy, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Były to dwa dni pełne wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji do realizacji projektów miejskich, biznesowych i edukacyjno-społecznych. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji.

Print Form