Przejdź do menu
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
test
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Instagram "Fundusze UE dla Mazowsza Facebook "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" YouTube "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Twitter "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Linkedin "MJWPU"

Aktualności

#eFEktUE – Mazowsze u progu kolejnej perspektywy unijnej 2022/01/19

Czy ktoś z nas jest jeszcze w stanie wyobrazić sobie Mazowsze bez efektów tysięcy inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej? Wystarczy rozejrzeć się uważnie, aby zobaczyć pozytywne zmiany tuż obok nas – na ulicach, w urzędach, firmach, szpitalach, szkołach, uczelniach, ośrodkach kultury, a nawet kościołach i wielu innych miejscach, z których korzystamy na co dzień. I do takiego świadomego obserwowania rzeczywistości wspólnie z ekspertami zachęcaliśmy podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza zorganizowanego pod hasłem #eFEktUE. Co już za nami, a co jeszcze przed nami? W jakim kierunku rozwijać region dzięki pomocy z Unii Europejskiej? Zapraszamy do obejrzenia wystąpień z uroczystego otwarcia, a także śledzenia kolejnych publikacji z wydarzenia zorganizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Forum odbyło się pod honorowymi patronatami: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 

 

Mazowsze to obecnie jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. To tu generowana jest jedna czwarta PKB Polski, która pomaga w rozwoju całego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że jest to region bardzo zróżnicowany. Koncentracja firm ma przede wszystkim miejsce w obszarze metropolitalnym czyli Warszawie i 9 okolicznych powiatach, gdzie PKB na mieszkańca przekracza 160 procent średniej unijnej. W pozostałej części województwa to jest poziom 60 procent średniej unijnej – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. Dobiega końca realizacja programu regionalnego na lata 2014-2020, trwają jednocześnie uzgodnienia dotyczące możliwości finansowania inwestycji w kolejnych latach. Co nas czeka? Jeden wspólny Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 budżetem przekraczającym 2 mld euro, z którego skorzysta zarówno lepiej jak i słabiej rozwinięta część regionu. Wszystko po to, aby wspierać zrównoważony rozwój regionu.  

 

Przez prawie 18 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej efekty dofinansowanych inwestycji tak bardzo wtopiły się w mazowiecki krajobraz, jakby były wręcz częścią jego DNA, którego zdarza nam się na co dzień nie dostrzegać, na co zwrócił uwagę Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Tylko ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020 dofinansowanie uzyskało do tej pory ponad 5,5 tys. projektów, a europejskie wsparcie w ich realizacji przekroczyło 8 mld zł. Jak Unia Europejska zmieniła Mazowsze? Zapraszamy w podróż śladami Funduszy Europejskich! 

 

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wystąpień!  (napisy dostępne są po kliknięciu ikonki)

 

 

  

 

O wydarzeniu 

Forum Rozwoju Mazowsza jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu.  Organizatorem wydarzenia jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Jedenasta edycja forum odbyła się w dniach 8-9 grudnia 2021 roku w formule zdalnej. Wydarzenie odbyło się pod honorowymi patronatami: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.forumrozwojumazowsza.pl oraz mediów społecznościowych wydarzenia (Facebook, LinkedIn oraz YouTube), gdzie publikowane są relacje z debat oraz wystąpień z udziałem zaproszonych ekspertów.  

Print Form