Przejdź do menu
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
test
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Instagram "Fundusze UE dla Mazowsza Facebook "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" YouTube "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Twitter "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Linkedin "MJWPU"

Aktualności

Kiedy na pewno stracisz swoje dane? 2019/10/07

Kiedy na pewno stracisz swoje dane? Jak bezpiecznie przechowywać informacje cyfrowe w długim okresie czasu? Z jakimi wyzwaniami technologicznymi się to wiąże? I co ma z tym wspólnego fizyka? Tego dowiesz się podczas debaty “Kiedy na pewno stracisz swoje dane?” organizowanej podczas 10. Forum Rozwoju Mazowsza już 17 października w godzinach 10.50-11.50.

Za około 5 mld lat nasza Galaktyka zderzy się z galaktyką Andromedy, a nasze Słońce, po kilku burzliwych wybuchach i epoce czerwonego olbrzyma, stanie się białym karłem. Po około miliardzie lat oceany na Ziemi wyparują, zabraknie dwutlenku węgla i życie na Ziemi zniknie. Znacznie wcześniej, masywne gwiazdy w pobliżu Układu Słonecznego, np. Betelgeza,  wybuchną jako supernowe. Jeszcze wcześniej, może już wkrótce, duża asteroida może uderzyć w Ziemię, powodując wymieranie wszystkich większych organizmów. Czy zanim się to wszystko zdarzy, możemy czuć się bezpiecznie, oglądając wieczorami zdjęcia z wakacji? Niestety, jeżeli zdjęcia te nie są wyryte w kamieniu,  już za kilkadziesiąt lat (w najlepszym wypadku) procesy fizyczne używane do elektronicznego zapisu tych zdjęć  spowodują ich zniknięcie. Procesy te wykorzystują stany metatrwałe, które muszą wcześniej czy później, niestety zwykle wcześniej niż byśmy oczekiwali, przejść do jedynego stanu trwałego w fizyce, czyli stanu podstawowego. Stan ten gubi wszelką informację o wzbudzonych, metatrwałych stanach poprzednich i zamiast temperatury w czasie robienia zdjęć w czasie urlopu, będziemy się mogli jedynie dowiedzieć, jaka jest obecna temperatura w obudowie nośnika. Problem ten nie dotyczy jedynie przyszłości, już dotknął np. niezwykle pieczołowicie przechowywane dane ze zderzeń sprzed 30 lat w akceleratorach cząstek elementarnych, które niedawno, mimo intensywnych zabiegów, okazały się już nie do odzyskania.

Prof. dr hab. Krzysztof Meissner

Czego dowiesz się podczas debaty?

  • Czy stracę moje ważne dane przechowując je w domu?
  • Jak zapewnić poufność moich osobistych danych? (zabezpieczenie przed korzystaniem przez nieznane firmy, osoby)
  • Czy dane w chmurze są bezpieczne?
  • Jak zapewnić bezpieczeństwo przechowywania danych przez długie okresy czasu? (fizyka, wyzwania technologiczne, zastosowania)
  • Jak zredukować ślad węglowy? Czy istnieją rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia energii?

Uczestnicy debaty

dr Tomasz Kulisiewicz Zastępca Dyrektora Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem
Jerzy Piotr Walczak Inżynier SoftCream
Paweł Chałupczak Notariusz, partner zarządzający w kancelarii Ewa Cubała-Chałupczak, Paweł Chałupczak i Partnerzy – Notariusze Spółka Partnerska
Jolanta Wiśniewska Członek zarządu Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „Stocer”

Rozmowę prof. dr hab. inż. Krzysztof Marasek Kierownik Katedry Multimediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

 

Partnerem debaty jest firma SoftCream Software.

Zapraszamy do udziału! Zarejestruj się już dziś. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zobacz program debat 16 października

Zobacz program debat 17 października

Poznaj Partnerów i sprawdź, co będzie się działo w przestrzeni wystawienniczej

 

Print Form