Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w imieniu samorządu województwa zajmuje się polityką społeczną regionu.
Formalnie MCPS jest regionalnym ośrodkiem polityki społecznej (tak tego typu instytucje określa ustawa). Specjalnie stworzona nazwa „Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej” podkreśla dwie ważne cechy: zaznaczona jest w niej przynależność do województwa mazowieckiego, natomiast słowo „Centrum” oddaje charakter instytucji. MCPS to miejsce, z którego płyną idee (zawarte w strategiach i programach dotyczących różnych obszarów pomocy społecznej), inspiracje, wsparcie merytoryczne – w postaci szkoleń, konferencji i publikacji, oraz finansowe – w postaci dotacji udzielanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom.
Misja MCPS:
Obszary działań
Działania prowadzone przez MCPS dotyczą aktywizacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, profilaktyki uzależnień, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, adopcji, polityki senioralnej, promocji ekonomii społecznej, wspierania samodzielności dzieci i młodzieży oraz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi, wspierania osób wychodzących z bezdomności i banków żywności, a także wzmocnienia merytorycznego kadr pomocy społecznej na Mazowszu i prowadzenia badań społecznych.
Projekty z wykorzystaniem środków unijnych
MCPS prowadzi od lat projekty z wykorzystaniem środków unijnych. W latach 2014-2020 były to:
W obecnym programowaniu z Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 (FEM) zaplanowane są trzy pozakonkursowe projekty prowadzone przez MCPS: projekt dotyczący integracji społeczno-gospodarczej społeczności marginalizowanych, w tym obywateli polskich należących do mniejszości narodowych i etnicznych, w szczególności społeczności romskiej; projekt dotyczący rozwoju usług społecznych zwiększających samodzielność seniorów w miejscu ich zamieszkania; dotyczący świadczenia usług społecznych w mieszkaniach wspomaganych i chronionych.
MCPS w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) będzie prowadził (jak każdy z 16 ROPS-ów w Polsce) pozakonkursowy projekt dotyczący koordynacji działań w zakresie polityki społecznej, wspierający rozwój usług społecznych.