Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk to przede wszystkim zespół naukowców i wysokiej klasy specjalistów, którzy chcą służyć nauce i społeczeństwu. Tworzymy jeden z największych instytutów technicznych Polskiej Akademii Nauk i dążąc do mocnych, rozpoznawalnych osiągnięć naukowych, pragniemy inicjować, zacieśniać i umacniać efektywną współpracę pomiędzy najambitniejszymi przedstawicielami różnych gałęzi gospodarki a naszymi przedstawicielami i wybitnymi naukowcami z obszarów nauk technicznych. Głównym zadaniem Instytutu jest prowadzenie wysokiej jakości badań w dziedzinach znajdujących się w centrum zainteresowania światowej nauki i technologii.
Najważniejszymi kierunkami badań prowadzonych w Instytucie są zaawansowane problemy współczesnej mechaniki, inżynierii materiałowej, elektroniki, inżynierii biomedycznej, informatyki i nauk obliczeniowych. Prowadzone są tu badania w obszarach nanotechnologii, materiałów wieloskładnikowych i wielofunkcyjnych, mikro-, nano- i biomateriałów, obliczeniowych aspektów mechaniki, inżynierii materiałowej, sztucznej inteligencji, biologii, bioinformatyki i bioinżynierii, a także metod diagnostyki ultradźwiękowej i technologii inteligentnych. Znaczna część badań jest również prowadzona w wielu gałęziach nauk podstawowych, jak: fizyka i termodynamika ośrodków ciągłych, mechanika płynów, nanofotonika i zagadnienia oddziaływań między laserem a powierzchnią metalu oraz matematyka i informatyka stosowana.
Strona internetowa:
Podczas Forum Rozwoju Mazowsza Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk zaprezentuje oferty Instytutu dla przedsiębiorców na Mazowszu oraz zapewni pogłębione konsultacje z ekspertami nt. pozyskiwania środków europejskich na prace B+R.