Dyrektor Naczelny Teatru Polskiego w Warszawie
Ekspert w debacie „Kultura realna czy wirtualna?”
Aktor i reżyser teatralny oraz filmowy; pedagog.
Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, po czym został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum, w którym pracował do 1980 roku.
Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w nominowanej do Oscara „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Zagrał również w takich filmach jak: „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, „Człowiek z żelaza”, „Bez znieczulenia” i „Dyrygent” Andrzeja Wajdy. Za udział w tym ostatnim otrzymał w 1980 roku nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film został umieszczony przez Ingmara Bergmana na 2. miejscu listy „11 najlepszych filmów świata”.
W 1993 roku, jako trzeci cudzoziemiec w historii, otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w „Don Juanie” Molièra.
Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje.
Za rolę Witolda Gombrowicza w „Deprawatorze” w reż. Macieja Wojtyszko otrzymał Grand Prix 13. Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.
Jego niezapomniane role w polskim kinie to m.in. : Sędzia w „Panu Tadeuszu” i Rejent Milczek w „Zemście” Andrzeja Wajdy, Stefan Wyszyński w filmie Teresy Kotlarczyk pt. „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, czy Zdzisław Beksiński w „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego.Za rolę Beksińskiego Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę Srebrnego Lamparta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz nagrodę w kategorii główna rola męska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.