O rozwoju miast świadczy nie tylko zdolność do przyciągania dużych graczy, ale też kreowanie warunków do powstawania i rozwoju mikro, małych i średnich firm. Początki własnego biznesu bywają trudne, dlatego tak ważne jest tworzenie ekosystemu wsparcia młodych przedsiębiorców. To zadanie wymaga zaangażowania samorządów i innych partnerów społeczno-gospodarczych.
Droga od pomysłu do prawdziwego biznesu bywa kręta. Zwłaszcza w pierwszym roku, gdy ryzyko niepowodzenia bywa dosyć wysokie. Kluczowe jest więc kreowanie kompleksowej oferty dla młodych przedsiębiorców. W jej skład mogą wchodzić np. przestrzenie coworkingowe, które pozwalają na minimalizację kosztów na starcie, ale też czerpanie z wiedzy i doświadczeń innych osób. Inny aspekt to specjalistyczne wsparcie doradcze i ekspercie, które ułatwia stawianie nie tylko pierwszych, ale i kolejnych kroków w biznesie. Pomoc w opracowaniu strategii rozwoju firmy, szkolenia, coaching, mentoring to tylko niektóre z możliwości. Tego typu działania mogą być realizowane przez instytucje otoczenia biznesu, takie jak np. inkubatory przedsiębiorczości, parki przemysłowo-technologiczne, jak i centra transferu technologii. Mogą też wpisywać się w inicjatywy realizowane przez samorządy czy fundacje.
O tym jak wspierać powstawanie i rozwój młodych firm porozmawiamy podczas debaty „Startup w mieście” już 26 października w godzinach 10.00-11.00. W dyskusji wezmą udział Michał Olszewski Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Jacek Koziński Prezes Agencji Rewitalizacji Starówki, Katarzyna Wierzbowska Prezes Fundacji Klub Przedsiębiorczych Kobiet, Tomasz Jabłoński Co-founder Startup Academy, Instytut Kreowania Przedsiębiorczości i Cezary Woszczyk Prezes firmy Sharpeo. Moderatorem dyskusji będzie Jeremi Jak Założyciel i Managing Director Public Space – Instytutu Komunikacji i Taktyk Wzrostu. Uczestnicy wydarzenia poznają także przykład tworzenia lokalnej społeczności przedsiębiorców na warszawskim Targówku. Dowiedzą się również, czym jest finansowanie anielskie.
fot. Pixabay.com