Przejdź do menu
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
[ic_wcag] Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
test
Logotypy od lewej do prawej: Fundusze Eropejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejskie Fundusze Sktrukturalne i Inwestycyjne
Instagram "Fundusze UE dla Mazowsza Facebook "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" YouTube "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Twitter "Fundusze Europejskie dla Mazowsza" Linkedin "MJWPU"

Partnerzy

Śląskie – tu życie toczy się zarówno pod ziemią, jak i wśród gwiazd.

Życie mieszkańców Śląska zawsze kręciło się wokół „gruby” (czyt. kopalni). To ona dawała im pracę, pieniądze i bezpieczeństwo. Dziś każdy z nas może zjechać pod ziemię i poczuć klimat minionych lat oraz trud pracy górnika. Jest to możliwe dzięki Funduszom Europejskim i licznym atrakcjom turystycznym, które powstały na dawnych terenach przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego liczy aż 42 obiekty poprzemysłowe, które umożliwiają zarówno zejście ponad 350 metrów w głąb ziemi (Kopalnia Guido w Zabrzu), jak i spojrzenie w niebo z wieży szybu górniczego (Muzeum Śląskie w Katowicach).

Spoglądając na Katowice z 40-metrowej wieży szybu „Warszawa II” możemy dostrzec nie tylko nowoczesne centrum miasta, ale i rozległe tereny zielone, które stanowią przeszło 30% powierzchni województwa. Na północy regionu zwiedzimy ruiny średniowiecznych zamczysk ułożone w Szlak Orlich Gniazd, a na południu przywitają nas malownicze miasteczka położone u stóp Beskidu Śląskiego. W samym sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pracuje największa „fabryka tlenu” w regionie – Park Śląski, w którego rozległych, zielonych zakamarkach skrywają się kolejne miejsca dofinansowane ze środków Unii Europejskiej – Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, Śląski Ogród Zoologiczny i Planetarium – Śląski Park Nauki. To właśnie do Planetarium każdego tygodnia przychodzą tysiące mieszkańców regionu, by znaleźć się bliżej gwiazd.

Strona internetowa – www.slaskie.pl

ROZWIŃ

·         Muzeum Śląskie opowie Wam o kulturze i sztuce regionu, która skrywa się w ich podziemnej siedzibie na terenie dawnej Kopalni Katowice,

·         Uniwersytet Śląski otworzy przed Wami drzwi do fascynującego świata przyrody,

·         Planetarium Śląskie zabierze Was w podróż w kosmos – przynajmniej palcem po obrotowej mapie nieba,

·         a Politechnika Śląska zaprezentuje Łazika Marsjańskiego Phoenix I i psa-robota – REXIO® MINI, przy pomocy których Województwo Śląskie pewnego dnia podbije kosmos (albo przynajmniej zdobędzie kolejne laury na najważniejszych zawodach robotyczno-kosmicznych w Europie).

Widzimy się już 8 października.

[print-me target=".news--single__cnt" title="Print Form"]